Fundacja Ex Bono

Psychologia w czasie pandemii

„Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z tak rozprzestrzenionym ogólnoświatowym zjawiskiem lęku, który pojawił się w związku z wystąpieniem pandemii wywołanej wirusem COVID-19. Współczesna cywilizacja, dotychczas oddalała myślenie o śmierci tak jakbyśmy byli nieśmiertelni. Propagowała życie w pośpiechu, kult pracy, władzy, pieniędzy, prestiżu, konsumpcjonizm, zachowania narcystyczne.

Chęć posiadania majątku, domu czy samochodu stawała się ważniejsza od bycia, czucia oraz relacji. Pęd, presja i wszechogarniający wyścig z czasem. Często żyliśmy w całkowitym zaprzeczeniu. Mimo olbrzymiej wiedzy na temat psychosomatyki, połączeniu emocji i ciała nieustannie zaprzeczaliśmy temu co się w nas dzieje. Szukaliśmy szybkich sposobów na uśmierzenie bólu, robiliśmy wiele innych rzeczy byle nie czuć. By nie stanąć w prawdzie przed sobą. Teraz przebywamy na przymusowej kwarantannie, w warunkach izolacji domowej, bez możliwości korzystania z wcześniej wypracowanych metod radzenia sobie ze stresem. Nasze dotychczasowe mechanizmy obronne oraz sposoby odreagowywania i ucieczki od problemów jakie znaliśmy zawodzą. To wszystko w połączeniu z natłokiem informacji, które budzą realny strach o życie nasze i naszych najbliższych, powodują, że doświadczamy takich przeżyć o jakich wcześniej nie mieliśmy pojęcia…”

Powyższy tekst to jedynie wstęp do ciekawego artykułu autorstwa psychologa Mai Wyremblewskiej na co dzień współpracującej z Okręgowym Ośrodkiem Pomocy Pokrzywdzonych w Tychach.

Serdecznie zachęcamy do lektury!

Poniżej odnośnik do artykułu.

http://terapia.czest.pl/artykuly/maja-wyremblewska/psychologia-w-czasie-pandemii-covid-19/#more-498

Psychologia w czasie pandemii
Przewiń do góry